Trávníky a louky

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je škoda, že mnozí lidé tráví dnes již tolik vzácný volný čas trmácením se za sekačkou ve snaze vytvořit doma golfové hřiště bez golfu. Místo, aby se radovali z kvetoucích rostlin a zpěvu ptáků, dýchají raději výfukové plyny a poslouchají kravál zahradní sekačky. Jako by těch plynů a kraválu nebylo v našich městech dost! Pokud přesto toužíte po sečeném trávníku, může být pouze na místě, kde si hrají děti, případně se vinout jako líná řeka mezi jednotlivými partiemi vaší zahrady a vhodně a účelně tak rozdělovat její celky. Rovné travní pouště se totiž hodí více na fotbalová hřiště než do vaší zahrady!

S klidným svědomím můžete ponechat některé partie volně růst a jednou až dvakrát do roka je posekat. Se sušením sena je sice zdánlivě větší práce, ovšem pokud si spočítáte námahu vynaloženou každý týden za sekačkou, vyjde přece jen usušení sena daleko pohodlněji. Určitý problém může činit odklizení biomasy. Jestliže však založíte ve stinném (!) koutku vaší zahrady jednoduchý kompost, máte problém vyřešen. Rozkvetlá a voňavá louka, protkaná bzukotem hmyzu a cvrkáním kobylek, je přece mnohokrát krásnější než jednolitý takřka mrtvý trávníček. Pokud jste však původní louku zrušili, navezli na ni zeminu, aby se vyrovnali nerovnosti a oseli travním semenem, bude obnova květnaté louky mnohem těžší a zdlouhavá…

Každý rok také můžete ponechat část louky ležet ladem. Ušetříte práci s údržbou a navíc tento krok pomůže i některým živočichům, či rostlinám. Následující sezónu je však nutno tuto plochu pokosit a nechat ležet ladem jiné místo ve vaší zahradě.

Napsat komentář