Aktuality

OVOCNÝ SAD NA NEMOŠICKÉ STRÁNI

V polovině března jsme si docela mákli. Zmlazování a příprava na novou výsadbu starých ovocných odrůd na PP Nemošická stráň jde do finále! V části PP u Drozdic se kdysi nacházel ovocný sad. Jeho pozůstatkem jsou torza ovocných stromů. V plánu péče oddělení ochrany přírody Pardub. kraje je obnova sadu. Cílem je zvýšení biodiverzity organismů a zachování původních odrůd ovocných stromů. Z tohoto důvodu se musí prořezat staré a prosychající dřeviny (bezy, trnky) a náletové dřeviny a jejich výmladky.

 

 

Natur Photo Litera, když příroda promluví

Na zámku v Nasavrkách probíhá do 4. 11. 2018 výstava fotografií pod názvem Natur Photo Litera. Jak už samotný název napovídá, hlavní roli hrají fotografie přírody profesionálních fotografů, ale i amatérů z řad žáků základní školy. Neméně podstatnou součástí výstavy je i slovo. Slovo básníka, které básně doprovází.

Autorem výstavy je fotograf Miroslav Hoza, člen Asociace profesionálních fotografů. V jeho díle se odráží láska k regionu Železných hor. Jeho inspirací je řeka Chrudimka, stejně jako prostředí jeho chalupy. Fotografie Miroslava Hozy jsou otextovány vlastními verši, ale i básněmi Zdeňka Jiráska. Básník Jirásek doprovází i dalšího z autorů Jiřího Tillera s cyklem fotografií Bretaň. Převážná část Tillerových fotografií dokumentuje zaniklé osady jižních Čech s výstižným názvem Stopa zmizelého. Na výstavě dostali možnost prezentovat své práce i začínající autoři Základní školy Pardubice – Svítkov. Cyklus fotografií Stromy je doprovázen jejich vlastními básněmi.

„Výstavou neděláme žádnou revoluci ve fotografii. Slovo a obraz k sobě odjakživa patří. Jen se na to v poslední době v přemíře fotografií možná zapomíná. Sami se můžete přesvědčit, jak inspirativní jsou snímky pro dětskou fantazii“, dodává k výstavě autor projektu Miroslav Hoza.

 

 

Projekt žáků ZŠ Svítkov Natura 2000

Přijďte se dozvědět více o chráněných druzích naší přírody nebo jen tak potěšit své oko výtvarnými díly. Dost možná získáte tip na podzimní výlet. Výstava probíhá v pardubickém domě přírody Natura park během letních prázdnin.

 

 

UKLIĎME ČESKO……2018

Opět budeme v dubnu uklízet PP Nemošická stráň. Sledujte náš facebook.

 

EXMOOR – MILOVICE – PLACHTA 

aneb vypouštění divokých koní

ČSOP Pardubice měl tu čest podílet se na akci ČSOP JARO při vypouštění exmoorských divokých koní zapůjčených z Milovic. Naše organizace tu měla infostánek v rámci našeho zapojení v iniciativě Přírodní park Červeňák. Prezentovali jsme zde naši snahu využít nevyužitý vojenský prostor u Chrudimky, kde je příroda na dosah od centra města. Města, které je ale proti.

Více o problematice na: www.ppcervenak.cz

PRVNÍ AKCE ROKU 2018 BUDE VELKOLEPÁ

20.1. 2018 se budou vypouštět divocí koně Na Plachtě. Více informací na našem fb www.facebook.com/csoppardubice

PODZIMNÍ PROŘEZÁVÁNÍ NÁLETU 

Pokračujeme v údržbě PP Nemošická stráň. Podzimní prořezávání si klade za cíl postupnou obnovu té části, kde byl kdysi sad. Snad se brzy podaří vysadit staré odrůdy ovocných stromů.

UKLIĎME SVĚT, UKLIĎME ČESKO, UKLIĎME NEMOŠKU

Tak to už je naše jarní tradice. Tentokrát v předstihu 2.4.  a i to už je pozdě, protože Nemošická stráň se proměnila v rozkvetlou zahradu.DSC_8157

PROŘEZÁVÁNÍ Č. II

18. 3. jsme zmlazovali porost na Nemošické stráni u Drozdic. V této části se nachází staré ovocné stromy (jabloně a třešně) z dob, kdy tu býval sad. Dnes tu rostou už jen solitérní staré stromy, kterým jsme pomohli především od suchých a prosychajících bezů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

JARO KLEPE NA VRATA PTAČÍCH BUDEK

S přírodou se probouzíme i my do roku 2017.  Vyčištěno 16 budek pro sýkory a lejsky na PP Nemošická stráň. Většina úspěšně zabydlena.

DCIM100GOPROGOPR3941.

ŽIVÁ ZAHRADA

Dokončili jsme první etapu Živé zahrady na ZŠ Svítkov. K budkám, broukovišti a informačním cedulím přibyly motýlí záhony. V roce 2017 pokračujeme!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

UKLIĎME ČESKO

Akce Ukliďme svět se přetransformovala v Ukliďme Česko……tak uklízíme dále!!! Tentokrát v sobotu  16.4.2016 od 14:00 podél Chrudimky od mostu Pod Vinicí směr Červeňák.

logo-akce-black-big_yh4si8

 

ŽIVÁ ZAHRADA V ZŠ SVÍTKOV

Během velikonočních prázdnin pokračovaly práce na projektu Živá zahrada organizované Českým svazem ochránců přírody Pardubice ve spolupráci se ZŠ Svítkov. Koncem února byly již instalovány ptačí budky a budky pro drobné savce. Nyní práce pokračovaly instalací informačních cedulí. Do 20. 4. 2016 proběhne instalace broukoviště a osazení informačních cedulí grafikou a texty. Na tento den zároveň ČSOP Pardubice plánuje odpolední program pro děti ze školní družiny ke Dni Země.

 

VĚŠENÍ A ČIŠTĚNÍ BUDEK NA NEMOŠICKÉ STRÁNI

budka

Jaro se blíží, proto přijďte protáhnou lenivou nohu na Nemošickou stráň. V neděli 28.2.2016 od 10 hodin tam půjdeme věšet budky pro ptáky a netopýry a také čistit budky z loňského roku. S sebou si vezměte děti a svačiny, ostatní bude k dispozici na místě. Předpokládaný konec akce bude kolem 13. hodiny. Těšíme se na Vás.

 

INICIATIVA PŘÍRODNÍ PARK ČERVEŇÁK

ČSOP Pardubice je jedním ze zakládajících členů Iniciativy Přírodní park Červeňák. Pomozte nám tuto lokalitu zachránit pro lidi a přírodu. Sledujte nás na webu www.ppcervenak.cz a na facebooku.

Iniciativa Přírodní park Červeňák

INFORMAČNÍ LETÁK NEMOŠICKÁ STRÁŇ

Je na světě informační leták o přírodní památce Nemošická stráň. ČSOP Pardubice vydal tuto tiskoviny za podpory ČSOP, Ministerstva životního prostředí, Lesů ČR, s. p. a Pardubického kraje.

Letak-csop-B Letak-csop-A

PROŘEZÁVÁNÍ TRNEK NA NEMOŠICKÉ STRÁNI

12234952_1089323834412086_5028366251774583594_n

V neděli 8.11.2015 proběhlo prořezávání trnek na Nemošické stráni. Bylo krásně a přišlo hodně pracantů, zneužili jsme dětské práce, opekli si buřty a udělali hodně práce. Prostě jsme si to užili. Děkujeme všem!

 

ÚKLID NA NEMOŠICKÉ STRÁNI

12036893_1073564645988005_8602585612874157936_n

Dne 4.10.2015 proběhl již podruhé úklid odpadků na Nemošické stráni v rámci kampaně Ukliďme svět . Počasí nám přálo, procházku s pytli jsme si užili a tímto děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se do úklidu zapojili.

 

ÚKLID BŘEHU CHRUDIMKY

DSC_2186

V sobotu 25.4. 2015 proběhla úklidová akce na břehu Chrudimky ve spolupráci s Ekocentrem Paleta. Krásný jarní den, bordelu hromada a navíc bylo na co koukat….. Více fotek na facebooku a ještě více na google+

 

EXKURZE DO PTAČÍ OBLASTI KOMÁROV  18.4.2015

DSC_4287

Den Země se nezadržitelně blíží… Pojďte se s odborníky projít do zajímavé oblasti, která byla vyhlášena jako jedna z oblastí Natury 2000. Můžete zahlédnout vzácné druhy ptáků, strávit dopoledne v přírodě a dovědět se něco nového.  Akce se koná v sobotu 18.4.2015  od 10 hodin, sraz máme poblíž Dašic, přesné místo na mapě naleznete zde: http://bit.ly/1O7qGXC . Předpokládaná doba trvání je do 12 hodin. Těšíme se na Vás!

S sebou: holinky, dalekohled, akce není vhodná pro kočárky a psy!

 

VĚŠENÍ BUDEK NA NEMOŠICKÉ STRÁNI

DSC_0246

V neděli 1.3. 2015 jsme na PP Nemošická stráň věšeli ptačí budky. Všem zúčastněným děkujeme. Zvláště pak Pavlovi. Díky také Romaně Žaloudkové z odboru ochrany přírody Pardubického kraje, která nám budky poskytla. Poloha budek pro sýkory a lejsky  byla zaměřena GPS a zanesena do mapy. O budky budeme nadále pečovat.

 

EXKURZE DOKONČENÍ REVITALIZACE BOHDANEČSKÉHO RYBNÍKA

11001829_946557815355356_6625420987007280037_n

Dne 14. 2. 2015 proběhla v NPR Bohdanečský rybník exkurze pod záštitou AOPK. Exkurze se nám velmi líbila, dozvěděli jsme se mnoho informací o probíhající revitalizaci Bohdanečského rybníka a také jsme viděli ohrožené druhy ptáků, například jeřába popelavého, volavku bílou nebo husu velkou, kteří se na této lokalitě běžně vyskytují.

Více informací o revitalizaci Bohdanečského rybníka naleznete zde:

http://www.casopis.ochranaprirody.cz/Pece-o-prirodu-a-krajinu/revitalizace-bohdanecskeho-rybnika.html

 

ANIMALFEST

10868109_940852642592540_3614446789433569858_n

I letos pořádalo pardubické Ekocentrum Paleta Animalfest, benefiční festival na podporu záchranné stanice pro handicapovaná zvířata v Jaroměři.  Animalfest proběhl 29. 1. 2015 a ČSOP Pardubice zde mělo svůj info-pultík, kde se lidé mohli dozvědět více o plánech a záměrech naší organizace.

Napsat komentář