Živá zahrada

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Posláním zahrad je poskytnout člověku příjemné přírodě blízké místo pro relaxaci a odpočinek.  Dnešní nizoučké anglické trávníčky, cizokrajné zakrslé stromky a keře, tyrkysové hloubené bazény však toto poslání zdaleka neplní. Spíše naopak učinili ze zahrad sterilní chemií opečovávané tiché pouště.

Pokud jste majiteli takové zahrady prosím čtěte velmi pozorně následující řádky.

Poslední dobou se setkáváme s velkým úbytkem rostlinné a živočišné rozmanitosti v blízkosti lidských sídel. Důvodů bude jistě více, jeden ze zásadních je však způsob obhospodařování našich zahrad. Naše zahrady se stávají pro zvířata velmi nevhodné, téměř až nebezpečné.

V zahradě, kde je jen nízký trávníček, bez jakýchkoliv kvetoucích rostlin, bez ovocných a jiných stromů dokáže přežít jen minimum hmyzu, což může být pro některé typy lidí spíše pozitivum. Bez této „havěti“ (kam patří i motýli, brouci, mravenci a další) se k nám však nedostanou ani cvrlikající ptáci, ani po nocích dupající ježci, krásně zbarvené ještěrky a mnoho dalších živočichů. Zahrada obehnaná vysokým těsným plotem také mnoho zvířat nepřiláká a hluboký bazén může působit jako smrtící past.

Současná ochrana přírody se tedy snaží naučit veřejnost, jak vytvořit takovou zahradu, která bude oázou klidu, jak pro její majitele, tak i pro její vítané rostlinné a živočišné nájemníky. ČSOP dokonce vyhlašuje soutěž o nejlepší živou zahradu.

V několika záložkách zde naleznete obecné tipy a rady, jak vytvořit zahradu, která bude rájem pro vás, tak i rájem přírodním. Vlastní realizace těchto nápadů však záleží případ od případu a nelze již podat jednotný návod použitelný pro všechny typy zahrad.

 

Užitečné odkazy:

Živá zahrada (soutěž ČSOP)

http://www.csop.cz/index.php?cis_menu=1&m1_id=1002&m2_id=1058&m_id_old=1058

Ekozahrada

http://ekozahrady.com/

Napsat komentář